راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

وجه تمایز شاخص وب 3 در مقابل وب 2

فیسبوک و توییتر به لطف فناوری بلاک چین به زودی منسوخ خواهند شد
در Web2 که توییتر و فیس بوک در این فضا کار می کنند – کاربران مالک محتوا یا دنبال کنندگان خود نیستند. اما در Web3 به این صورت نیست، جایی که ناظران و مالکان شرکتی ناتوان خواهند شد.
چشم‌انداز رسانه‌های اجتماعی امروزی تحت سلطه شرکت‌های Web2 است – بیشتر متا (فیس‌بوک) و توییتر.

این شرکت ها داده های میلیاردها کاربر را جمع آوری می کنند و میلیاردها دلار درآمد از محتوای تولید شده توسط کاربر به دست می آورند این در حالی است که برای شرکت ها و سهامداران آنها عالی است، و برای کاربران متوسط و سازندگان محتوای حرفه ای هزینه دارد.
اما در آینده نزدیک، رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز یا Web3 احتمالاً با بازگرداندن قدرت به کاربران، به این مدل قدیمی پایان خواهند داد.
دیگر خبری از اخراج کاربران سرکش نیست:
از آنجایی که پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و توییتر متمرکز هستند، کاربران تحت نظارت روسای شرکت‌ها قرار می‌گیرند که خواستار رعایت سیاست‌های پلتفرم خود هستند ,اگر کاربران رعایت نکنند، می‌توانند محتوا و فالوورهایی را که سال‌ها صرف ساختنشان کرده‌اند، در عرض چند ثانیه از دست می دهند.

یک مثال معروف ممنوعیت توئیتر در مورد دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق است.

اگرچه ممکن است نظرات ترامپ مشک ساز باشد یا بخواهید در مورد آن بحث کنید، اما تصمیم مدیریت توییتر شامل نظرخواهی از میلیون‌ها کاربر توییتر که این پلتفرم را تا این اندازه ارزشمند می‌کنند نمی‌شود. این نشان داد که کاربران Web2 چقدر کنترل کمی بر تصمیمات توییتر دارند اگرچه این محتویات کاربران است که برای شرکت ارزش آفرینی می کنند.
زیبایی Web3؟ روسای شرکت ها دیگر نمی توانند دیکته کنند که چه کسی مجاز به استفاده از پلتفرم آنها است.
مشکل دیگر شبکه های اجتماعی Web2؟ باغ های حصارکشی شده است:
یکی دیگر از مشکلات رسانه های اجتماعی Web2 این است که “مانند باغ هایی هستند که با حصار دور آنها مشخص می شوند”.

اگر ۱ میلیون فالوور در اینستاگرام دارید و می خواهید یک حساب کاربری در یوتیوب راه اندازی کنید، باید با فالوور صفر شروع کنید.

هیچ راهی برای جابجایی مخاطبان خود وجود ندارد زیرا آنها مختص پلتفرم های آن برنامه هستند نه در مالکیت خود شما.

این حتی برای پلتفرم های متعلق به همان شرکت – مانند فیس بوک و اینستاگرام نیز صدق می کند.
Web3 راه‌حل‌هایی را برای کاهش تعداد واسطه‌ها، ایجاد یک اکوسیستم باز، فعال کردن روش جدید درآمدزایی، و دادن قدرت بیشتر به افراد نه تنها بر محتوای آنها، بلکه بر فالوورهایشان معرفی می‌کند