راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

بازگشت زغال سنگ تهدیدی برای رتبه بندی ESG شرکت های اروپایی

شرکت‌های اروپایی که به زغال سنگ به عنوان جایگزینی برای گاز روسیه روی می‌آورند، به رتبه‌بندی‌های زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) خود ضربه وارد می‌کنند و آنها را مجبور می‌کند تا سرمایه‌گذارانی را که هنوز هم در مورد این شاخص صحبت می‌کنند، تحت تاثیر قرار دهند.

با وجود بحران انرژی در پی تحریم‌ها علیه روسیه، سرمایه‌گذاران بزرگ اروپایی می‌گویند که اصول سرمایه‌گذاری خود را برای دستیابی به اهداف خالص صفر در مورد انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2050 یا قبل از آن تسهیل نخواهند کرد. سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای از رتبه‌بندی‌های ESG که توسط شرکت‌هایی مانند MSCI یا Sustainlytics ایجاد شده است، برای سنجش در مورد شایستگی‌های شرکت‌ها استفاده می‌کنند.

سوزاندن زغال سنگ، که دی اکسید کربن بیشتری نسبت به جایگزین هایی مانند نفت و گاز تولید می کند، به شرکت ها امتیاز منفی می دهد. کشورهای اروپایی از جمله آلمان و ایتالیا به دلیل بحران اوکراین که جریان گاز روسیه را کاهش داده است، در حال بررسی بازگرداندن زغال سنگ هستند. برخی از شرکت‌ها، مانند سازنده مواد شیمیایی تخصصی آلمانی Lanxess نیز گفته‌اند که ممکن است زغال‌سنگ بیشتری مصرف کنند. منابع صنعتی اضافه می کنند که شرکت هایی که به دلیل فشار هزینه ها یا سیاست ملی مجبور به استفاده از سوخت شده اند، می توانند با یافتن راه های دیگری برای تقویت اعتبار زیست محیطی خود، یا با تمرکز بر S و G در ESG ، زمینه را برای دریافت سرمایه ایجاد کنند.