راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

هشدار انگلستان برای رکود

UK, Stock Market Data, Stock Market Crash, Stock Market and Exchange, Moving Down

بانک مرکزی انگلیس هشدار داده است که بریتانیا در سال جاری به دلیل افزایش نرخ بهره از 1.25 درصد به 1.75 درصد در تلاش برای جلوگیری از افزایش قیمت ها، وارد رکود خواهد شد.
پیش بینی می شود اقتصاد در سه ماه پایانی سال جاری منقبض شود و تا پایان سال 2023 کاهش یابد.
این طولانی ترین رکود از زمان بحران مالی سال 2008 خواهد بود.
این رکود عمدتا ناشی از افزایش قیمت گاز پس از حمله روسیه به اوکراین است و هشدار داد که قبض انرژی معمولی در ماه اکتبر به 3500 پوند خواهد رسید.
این بدان معناست که یک خانواده متوسط تقریباً 300 پوند در ماه برای قبض انرژی پرداخت می کند.
بانک می‌گوید این افزایش شدید در صورت‌حساب‌های انرژی، که قرار است سه برابر بیشتر از یک سال گذشته باشد، تورم را – نرخی که قیمت‌ها در آن افزایش می‌یابد – به 13 درصد خواهد رساند، بالاترین سطح آن در 42 سال گذشته.
قبوض انرژی در سال جاری به شدت افزایش یافته است و درآمد خانوارها را کاهش داده و منجر به رشد کندتر اقتصاد بریتانیا شده است.
روسیه با آغاز جنگ در اوکراین و نگرانی از قطع کامل گاز، عرضه به اروپا را کاهش داده است.
پتانسیل مشکلات عرضه گاز منجر به افزایش قیمت عمده فروشی شده است، که منجر به این شده است که شرکت های انرژی این هزینه ها را به مشتریان منتقل کنند – قبوض انرژی خانوار را به میزان بی سابقه ای افزایش دهند.
علاوه بر انرژی، خانوارها از هزینه های بالاتر بنزین و گازوئیل و قیمت مواد غذایی آسیب دیده اند.
بانک هشدار داد که رشد اقتصادی بریتانیا از قبل کند شده است و افزود: «آخرین افزایش قیمت گاز منجر به بدتر شدن چشم‌انداز دیگر برای بریتانیا و بقیه اروپا شده است».
افزایش نرخ بهره ششمین افزایش متوالی است که بانک مرکزی انگلیس در تلاش برای کاهش تورم است.
افزایش نرخ بهره یکی از راه‌های کنترل تورم است زیرا هزینه‌های استقراض را افزایش می‌دهد و باید مردم را تشویق به وام گرفتن و هزینه کمتر کند. همچنین می تواند مردم را به پس انداز بیشتر تشویق کند.
با این حال، بسیاری از خانوارها به دنبال افزایش نرخ بهره، از جمله برخی از دارندگان وام مسکن، بیشتر تحت فشار قرار خواهند گرفت.
طبق گزارش Moneyfacts.co.uk، صاحبان خانه هایی که دارای وام مسکن با نرخ متغیر استاندارد متوسط هستند، شاهد افزایش پرداخت ماهانه آنها به میزان 59.17 پوند خواهند بود. افرادی که دارای وام مسکن با نرخ معمولی هستند باید 51.98 پوند اضافی در ماه بپردازند.