راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

چگونه به داده های اقتصادی نگاه کنیم؟

در هر هفته معاملاتی ده ها شاخص اقتصادی منتشر می شود، اما تعداد بسیار کمی از آنها در واقع باعث حرکت در بازار هستند. من همیشه می‌بینم که مبتدی‌ها سودمندی تحلیل بنیادی را زیر سوال می‌برند، زیرا می‌بینند که اعداد در داده‌های اقتصادی ایالات متحده به عنوان مثال خوب هستند، اما بازار هیچ کاری انجام نمی‌دهد، یا حتی گاهی اوقات برعکس عمل می‌کند.

 این می تواند صرفاً به این دلیل اتفاق بیفتد که بازار بر روی آن گزارش خاص متمرکز نشده است یا داده ها مطابق با انتظارات است. بازار بیشتر به شگفتی ها یا چیزهای خاصی که روی آن متمرکز است واکنش نشان می دهد.

 اگر یک گزارش اقتصادی همانطور که انتظار می رود منتشر شود، هیچ چیزی برای برداشت از آن وجود ندارد، مگر اینکه جزئیات چیز دیگری را بیان کند. علاوه بر این، اگر بازار بر آن گزارش اقتصادی متمرکز نباشد، حتی اگر غافلگیرکننده باشد، به احتمال زیاد بازار به هر حال حرکت چندانی نخواهد داشت.

 برای معامله با گزارش های اقتصادی بهتر، باید بدانید که بازار روی چه چیزی متمرکز است. اگر بازار بر اشتغال متمرکز باشد زیرا بانک مرکزی به صراحت گفته است که سیاست پولی را بر اساس آن تعدیل خواهد کرد، آن‌وقت گزارش‌های تورم آنقدر در بازار حرکت ایجاد نمی‌کنند و بالعکس.

 همچنین باید بدانید در چرخه تجاری در کجا قرار دارید. اگر به تازگی از رکود خارج شده‌اید، هیچ‌کس به تورم اهمیت نمی‌دهد، بلکه بیشتر روی اشتغال، سفارش کالاهای بادوام، ISM، مجوزهای ساختمانی، خرده‌فروشی و غیره تمرکز می‌کند. اگر در یک دوران سیاست انبساطی هستید و تورم بالا می‌رود، داده‌های تورم در مرکز توجه قرار می‌گیرند، زیرا بانک مرکزی برای کاهش سرعت تورم اقدام می‌کند و این باعث کاهش رشد اقتصادی نیز می‌شود.

 همچنین نوعی سلسله مراتب بر اساس کشوری که گزارش های اقتصادی را منتشر می کند، وجود دارد. به طور کلی، داده های ایالات متحده مهم ترین هستند زیرا ایالات متحده بزرگترین اقتصاد جهان است. ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید: «وقتی آمریکا عطسه می‌کند، دنیا سرما می‌خورد».

 این فقط برای برجسته کردن اهمیت اقتصاد ایالات متحده است. بنابراین، اگر اقتصاد ایالات متحده به خوبی عمل کند، می‌تواند سنتیمنت مثبتی ایجاد کند (تا زمانی که بقیه جهان بد عمل نمی‌کنند) و این زمانی است که داده‌های ایالات متحده مثبت هستند.

 از سوی دیگر، داده‌های ضعیف‌ و ضعیف‌تر ایالات متحده می‌تواند سنتیمنت منفی را ایجاد کند و دلار را به عنوان یک پناهگاه امن افزایش دهد.

 به عنوان مثال، در حال حاضر بازار به ویژه بر روی داده های تورم متمرکز شده است. چرا اینطور است؟ زیرا نرخ تورم در ایالات متحده بیش از سه برابر هدف فدرال رزرو برای 2 درصد در سال است و همچنان در حال افزایش است.

 این به نوبه خود باعث می شود که بازار به یک فرآیند انقباض سریعتر توسط فدرال رزرو نزدیک شود و تمام موارد مانند کند شدن رشد اقتصادی، خطای سیاست گذاری، رکود و غیره می تواند قیمت ها را افزایش دهد. اکنون بازار اصلاً به ادعاهای بیکاری یا برخی از داده های بریتانیا یا اتحادیه اروپا اهمیتی نمی دهد، زیرا آنچه ممکن است در ایالات متحده اتفاق بیفتد به بازارهای دیگر سرایت خواهد کرد.

 همانطور که می بینید، هنگام بررسی داده های اقتصادی چیزهای بیشتری باید در نظر گرفته شود تا اینکه فقط توجه کنید که آیا گزارش بهتر است یا بدتر از حد انتظار است یا اینکه تقویم اقتصادی می گوید که اهمیت یک رویداد کم یا زیاد است. شما باید دید وسیع تری داشته باشید و آنچه در آن زمینه خاص مهم است را فیلتر کنید تا انتشارات اقتصادی بهتری را مبادله کنید.