راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

فدرال رزرو برای اولین بار از سال 2018 نرخ بهره را افزایش داد.

فدرال رزرو روز چهارشنبه نرخ های بهره کوتاه مدت را برای اولین بار از سال 2018 افزایش داد، زیرا تورم بالا بانک مرکزی را وادار به عقب نشینی از حمایت اضطراری خود در دوران پاندمی کرد.

بانک مرکزی ایالات متحده نرخ معیار وجوه فدرال خود را 0.25% افزایش داد و به محدوده هدف بین 0.25% و 0.50% رساند. فدرال رزرو همچنین خاطرنشان کرد که چشم انداز اقتصادی در مواجهه با جنگ در اوکراین “بسیار نامشخص” باقی می ماند.

پیش بینی های منتشر شده توسط کمیته بازار آزاد فدرال تنظیم کننده سیاست، احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تا 6 بار دیگر در سال جاری نشان می دهد (که به معنای افزایش 1.75 درصدی نرخ ها در پایان سال جاری نسبت به گذشته است).

این مسیر از آخرین دور پیش‌بینی‌های فدرال رزرو (از دسامبر) تهاجمی‌تر است، زمانی که تنها سه افزایش کل نرخ بهره را در سال 2022 پیش‌بینی کرد.

برای کاهش نرخ تورم به هدف 2 درصدی به افزایش بیشتر نرخ ها نیاز است. برای مقایسه، PCE در ماه فوریه با 6.1 درصد رشد کرد که سریع‌ترین سرعت سالانه از سال 1982 است.

با این حال، فدرال رزرو هشدار داده است که تورم بلافاصله در واکنش به افزایش نرخ بهره اولیه کاهش نخواهد یافت.

بانک مرکزی اکنون پیش بینی می کند قیمت ها در طول سال 2022 به میزان 4.3 درصد افزایش یابد که بسیار بالاتر از سرعت 2.6 درصدی که در دسامبر پیش بینی کرده بود. در سال 2023، فدرال رزرو امیدوار است که این سرعت را به 2.7 درصد و سپس به 2.3 درصد در سال 2024 کاهش دهد.

بیانیه FOMC می‌گوید: «تورم همچنان بالاست و منعکس‌کننده عدم تعادل عرضه و تقاضا مربوط به همه‌گیری، قیمت‌های بالاتر انرژی و فشارهای گسترده‌تر قیمت است».

سیاست گذاران به طور مستمر پیش بینی های خود را برای تورم تجدید نظر کرده اند و اکنون اذعان دارند که ممکن است نادیده گرفتن افزایش تورم به عنوان یک پدیده “گذرا” اشتباه بوده باشد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره را در جلسات آینده را محتمل دانست . اگرچه در دو دهه گذشته روش بانک افزایش هربار 0.25 درصد بوده، اما سرعت رشد تورم برخی از سیاست گذاران را به ایده افزایش «دو برابری» نرخ 0.50 درصدی ترغیب کرده است. با اینحال اما عدم قطعیت ژئوپولیتیکی همچنان وجود دارد.

در بیانیه فدرال رزرو خاطرنشان کرد: تهاجم روسیه به اوکراین باعث ایجاد مشکلات انسانی و اقتصادی عظیمی شده است. پیامدهای آن برای اقتصاد ایالات متحده بسیار نامشخص است، اما در کوتاه مدت، تهاجم و رویدادهای مرتبط با آن احتمالاً فشار صعودی بیشتری بر تورم ایجاد می کند و بر فعالیت های اقتصادی تأثیر می گذارد.

ابزار دیگری که فدرال رزرو احتمالاً به زودی به کار می گیرد کاهش ترازنامه عظیم 9 تریلیون دلاری خود خواهد بود.

فدرال رزرو این بحث را در جلسه این هفته پیش برد. اگرچه هیچ اطلاعیه‌ای فوری منتشر نشد، FOMC انتظار دارد کاهش در «جلسه آتی» آغاز شود.

نشست بعدی سیاست گذاری برای 3 تا 4 مه برنامه ریزی شده است.