راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

ریسک تورم، قیمت طلا را بالا می برد | جهش 5 درصدی پالادیوم به دلیل ترس از عرضه

در حالی که قیمت طلا در بحبوحه جنگ در اوکراین تحت تاثیر تورم قرار گرفته است ، قیمت پالادیوم در روز دوشنبه 5 درصد جهش کرد و به بالاترین حد بیش از دو هفته اخیر رسید که ناشی از نگرانی های عرضه پس از تعلیق تجارت این فلز از روسیه است.

هر اونس طلا امروز 0.5 درصد افزایش یافت و به 1956.20 دلار در هر اونس رسید. قیمت معاملات آتی طلای آمریکا با 0.58 درصد افزایش به 1956.70 دلار رسید.

کارلو آلبرتو دی کاسا، تحلیلگر بازار خارجی در کنزیس گفت: “جنگ بدون راه‌حل روشن ادامه دارد و مشخصاً به یک موضوع طولانی مدت تبدیل شده است. علاوه براین گزارش قیمت مصرف کننده ایالات متحده در ماه مارس می تواند یک کاتالیزور مهم برای طلا باشد، که اغلب به عنوان محافظ تورم در نظر گرفته می شود.
وی افزود بهبود بالای سطح کلیدی 1950 دلار برای طلا و 25 دلار برای نقره دو سیگنال قوی از نقطه نظر تکنیکال هستند.”

داده های شاخص قیمت مصرف کننده CPI ایالات متحده برای ماه مارس در روز سه شنبه منتشر می شود و معامله گران انتظار افزایش بیشتر به دلیل تأثیر جنگ در اوکراین بر هزینه های انرژی را دارند.

تهاجم روسیه به اوکراین محکومیت کشورهای غربی را برانگیخته و موجب افزایش تحریم ها علیه مسکو، از جمله تحریم صادرات انرژی این کشور شده است.

در همین زمان پالادیوم تا ساعت 15:30 به وقت تهران با 4.5 درصد افزایش به 2534.40 دلار در هر اونس رسید، که قبلاً به اوج خود از 24 مارس به 2550.58 دلار رسیده بود. پلاتین با 1.7 درصد افزایش به 991.14 دلار رسید.

بازار پلاتین و پالادیوم لندن روز جمعه اعلام کرد که هر دو پالایشگاه روسی موجود در فهرست خود، JSC Krastsvetmet و کارخانه فلزات غیرآهنی Prioksky را از تجارت در لندن، بزرگترین مرکز تجاری فلزات، معلق خواهد کرد.

دانیل بریزمان، تحلیلگر Commerzbank می گوید: «تعلیق پالایشگاه های روسی مطمئناً نگرانی را در میان فعالان بازار افزایش می دهد که بازار پالادیوم در آینده به شدت کمبود عرضه خواهد داشت.

هر اونس نقره با 1.2 درصد افزایش به 25.03 دلار رسید.