راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

تورم بریتانیا در ماه ژوئن به بالاترین حد رسید

تورم بریتانیا در ماه ژوئن به بالاترین حد خود در 40 سال اخیر یعنی 9.4 درصد رسید.

تورم قیمت مصرف کننده بریتانیا در ماه ژوئن دوباره افزایش یافت و به نرخ سالانه 9.4 درصد رسید، بالاترین نرخ از اوایل سال 1982، بر اساس ارقام رسمی که بر احتمال افزایش بیشتر از حد معمول نرخ بهره بانک انگلستان در ماه آینده تاکید می کند.

نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان به 9.3 درصد افزایش نسبت به 9.1 درصد در ماه می اشاره کرده است.

آخرین افزایش

آخرین افزایش به این معنی است که بریتانیا بالاترین نرخ تورم را در ماه ژوئن در میان اقتصادهای پیشرفته گروه هفت داشته است. اگرچه کانادا و ژاپن هنوز آمار ماه ژوئن را گزارش نکرده اند، اما هیچ کدام به احتمال زیاد به رشد قیمت بریتانیا نزدیک نخواهند شد.

افزایش هزینه های استقراض

بانک انگلستان هزینه های استقراض را پنج بار از دسامبر افزایش داده است، زیرا تلاش می کند تا از تعبیه شدن افزایش تورم در اقتصاد بریتانیا جلوگیری کند و انتظار می رود در نشست سیاست پولی خود در ماه اوت دوباره این هزینه ها را افزایش دهد.

افزایش 42 درصدی قیمت بنزین

دفتر آمار ملی به افزایش 42 درصدی قیمت بنزین نسبت به سال گذشته و افزایش تقریباً 10 درصدی قیمت مواد غذایی به عنوان محرک های اصلی تورم در ماه گذشته اشاره کرد.

یال سلفین، اقتصاددان ارشد، گفت:

یال سلفین، اقتصاددان ارشد، گفت: «با افزایش بیشتر صورت‌حساب انرژی که از اکتبر اجرایی می‌شود، اوج تورم هنوز کمی فاصله دارد و انتظار نمی‌رود تا قبل از اواسط سال 2024 به هدف 2 درصدی بازگردد.» .

دفتر آمار ملی اعلام کرد

دفتر آمار ملی اعلام کرد که تورم اصلی در ژوئن 5.8 درصد در مقایسه با 5.9 درصد در ماه مه، مطابق با پیش بینی میانگین نظرسنجی رویترز بود.

نشانه هایی از فشار تورمی بیشتر در پیش بود.

قیمت‌های پرداخت شده توسط کارخانه‌های بریتانیا

به گفته ONS، قیمت‌های پرداخت شده توسط کارخانه‌های بریتانیا برای مواد و انرژی – یکی از عوامل کلیدی قیمت‌هایی که بعداً توسط مصرف‌کنندگان در مغازه‌ها پرداخت شد – در ژوئن 24 درصد بیشتر از سال قبل بود که بزرگترین افزایش از زمان شروع این رکوردها در سال 1985 بود.

قیمت‌ها توسط کارخانه‌ها 16.5 درصد افزایش یافت که بیشترین میزان از سپتامبر 1977 بود.

ندیم زهاوی، وزیر دارایی گفت:

ندیم زهاوی، وزیر دارایی گفت که بریتانیا در مواجهه با تورم سرسام آور تنها نیست و دولت در حال پیوستن به نیروهای BoE برای مقابله با این مشکل است.

زهاوی در بیانیه‌ای گفت: «کشورهای سراسر جهان با قیمت‌های بالاتر مبارزه می‌کنند و من می‌دانم که این برای مردم اینجا در بریتانیا چقدر دشوار است، بنابراین ما در کنار بانک انگلستان برای کاهش تورم کار می‌کنیم.»