راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

بوریس جانسون: استعفاها بیش از 50 نفر است اما نخست وزیر در سمت خود باقی می ماند

بوریس جانسون در حال مبارزه برای ماندن در سمت نخست وزیری است، زیرا موج استعفاها از دولت و حزب او از روز سه شنبه به بیش از 50 نفر رسیده است.

براندون لوئیس، وزیر ایرلند شمالی

براندون لوئیس، وزیر ایرلند شمالی، آخرین عضو کابینه شد که در اوایل روز پنج‌شنبه از سمت خود کناره‌گیری کرد و به‌سرعت شش وزیر دیگر از سمت خود کنار رفت.حامیان وفادار قبلی – از جمله پریتی پاتل و گرانت شاپس – از او خواستند روز چهارشنبه کناره گیری کند.اما آقای جانسون اصرار دارد که او “حکم بزرگی برای ادامه دادن” دارد.

در همین حال، سوئلا براورمن، دادستان کل، گفته است که در هر چالش رهبری ایستادگی خواهد کرد، اگرچه استعفا نداده است.آقای لوئیس در نامه استعفای خود در روز پنجشنبه گفت: “من به شما و اطرافیان شما این شک و تردید رو عطا کردم. من بیرون رفتم و از این دولت چه علنا و چه خصوصی دفاع کردم. اما ما اکنون از نقطه نظر گذشته ایم.

هلن واتلی وزیر خزانه داری

بدون بازگشت.” هلن واتلی وزیر خزانه داری، دامیان هیندز وزیر امنیت، جورج فریمن وزیر علوم، گای اوپرمن وزیر بازنشستگی، کریس فیلپ وزیر فناوری و جیمز کارتلیج وزیر دادگاه نیز به سرعت از سمت خود استعفا دادند. نخست وزیر با هدف قرار دادن منتقدان خود، روز چهارشنبه در اقدامی شوکه کننده، مایکل گوو، وزیر افزایش سطح، را برکنار کرد، در حالی که یک منبع داونینگ استریت آقای گوو را به عنوان یک “مار” توصیف کرد که “با خوشحالی به مطبوعات اطلاع می دهد که او خواستار رفتن رهبر شده است.

اولین پیشنهاد جانسون برای رهبری محافظه‌کاران

“. آقای گوو، متحد سابق کمپین برگزیت که سپس اولین پیشنهاد جانسون برای رهبری محافظه‌کاران را از مسیر خود خارج کرد، اوایل روز از نخست‌وزیر خواسته بود که استعفا دهد. بیش از 40 وزیر و دستیار روز چهارشنبه استعفا دادند – رکوردی برای یک دوره 24 ساعته. حتی تا اواخر شب، استعفاها ادامه یافت و آقای هارت، وزیر ولز، درست قبل از ساعت 23:00 BST از سمت خود کنار رفت. آقای هارت گفت که همکاران تمام تلاش خود را انجام داده اند تا به شما کمک کنند کشتی را بچرخانید، اما با اندوه احساس می کنم از نقطه ای که این امکان وجود دارد عبور کرده ایم.

او در میان گروهی از اعضای کابینه بود که تلاش کردند نخست‌وزیر را متقاعد کنند که کناره‌گیری کند، که شامل متحدان نزدیک سابق جانسون، وزیر کشور خانم پاتل، وزیر حمل‌ونقل آقای شاپس و وزیر تجارت کواسی کوارتنگ نیز می‌شد. اواخر چهارشنبه شب، خانم براورمن، وفادار سابق، به درخواست‌ها برای استعفای جانسون پیوست و به خبرنگار ITV پستون گفت که او در روزهای اخیر به طرز وحشتناکی با مسائل برخورد کرده است.

او گفت که استعفا نمی دهد زیرا وظیفه او ادامه دادن به شغل فعلی است – اما افزود: “اگر مسابقه رهبری برگزار شود، نام خود را در رینگ قرار خواهم داد.” مت هنکوک، وزیر بهداشت سابق نیز حمایت خود از نخست وزیر را پس گرفت و گفت که “از او حمایت کرده است” اما اکنون باید برود. آقای هنکاک – که گفته بود برای رهبری نامزد نخواهد شد – پیش بینی کرد که آقای جانسون برای مدت طولانی تری رهبر نخواهد بود، “چه فردا یا هفته آینده”.