راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

بررسی نفت

نفت WTI

نفت WTI هفته گذشته با تغییرات جزئی، نزدیک به قیمت 107 دلار بسته شد. پویایی قیمت دو هفته گذشته نشان دهنده تلاش کمی برای بازگشت به روند صعودی پس از اصلاح است. با این حال، علیرغم بازگشت مجدد، تاکنون نشانه های بیشتری از پایان روند صعودی وجود دارد.

تولیدکنندگان نفت آمریکا

تولیدکنندگان نفت آمریکا در حال افزایش فعالیت های حفاری خود هستند. بیکر هیوز روز جمعه گذشته گزارش داد که 595 دکل تولید نفت در سراسر کشور با 1 افزایش در هفته و 219+ افزایش در سال فعالیت دارند . از حفاری تا تولید حدود نیم سال طول می کشد و این یک چالش قابل توجه برای آینده است.

فرایند تولید

فرایند تولید نشان می دهد که چاه های نفت در حال حاضر برای جایگزینی چاه های تمام شده و افزایش عرضه به اندازه کافی وجود دارد. علاوه بر این تولید نفت هفته گذشته 12.1 میلیون بشکه در روز بود. امریکا از ماه مارس سال 2019 تنها 13 ماه در تاریخ خود بیش از حد نفت تولید کرده است. بنابراین، نفت زیادی در حال حاضر عرضه شده است که ایالات متحده می تواند بخشی از آن را صادر کند.

ذخایر استراتژیک

در همین حال، ذخایر استراتژیک با سرعتی بی سابقه به فروش خود ادامه می دهد و به سطوحی که آخرین بار در سال 1986 مشاهده شد کاهش می یابد. لازم به ذکر است که مداخلات دولت برای تثبیت ذخایر تجاری کافی است.

ایالات متحده دیگر کمبود نفت و فرآورده های نفتی ندارد

ایالات متحده دیگر کمبود نفت و فرآورده های نفتی ندارد و مازاد عرضه را به صورت مشروط از طریق فروش خارج از کشور از ذخایر ارسال می کند. مشکلات لجستیکی اولیه و تولید زیاد به ظاهر بی پایان در کشورهای اوپک (حادثه جدید در لیبی در آخر هفته) مانع از کاهش قیمت ها شده است.

پس از سال 2010، قیمت‌های نفت بالای 100 دلار نیز مانع از رشد اقتصادی می‌شد و تنها تا زمانی که محرک‌های پولی یا دولتی اعمال می‌شد، می‌توانست بالاتر بماند و به محض شروع به تشدید شرایط، سقوط کرد. این دقیقاً وضعیتی است که ما اکنون در آن هستیم. اگر قیمت نفت به کمتر از 101 دلار در ماه گذشته سقوط کند، این نشان می‌دهد که فروشندگان در حال کسب مزیت فزاینده‌ای هستند و کاهش بیشتر می‌تواند به شدت تسریع یابد. اصلاح کامل آخرین روند صعودی می تواند موجب بازگشت به قیمت 92 دلار باشد. با این حال، اگر نتیجه انتشار بیشتر داده‌های اقتصادی بدتر شود و تورم به افزایش قاطع‌تر نرخ‌ها نیاز داشته باشد، نمی‌توان کاهش بیشتر قیمت نفت به سمت 80 تا 85 دلار را رد کرد.