راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

افزایش تورم تهدیدی برای بحران عمیق‌تر جهانی است

اقتصاد جهان

اقتصاد جهانی پس از خروج از بحران عمیق ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، با سناریوهای فاجعه‌بار جدیدی همراه با افزایش تورم مواجه است.

 پس از اینکه تورم چند سالی پایین تر از هدف بود، علیرغم تلاش‌های متعدد بانک‌های مرکزی برای احیای آن و خروج از منطقه بسیار پایین‌تر از اهداف، رشد قیمت به طور ناگهانی در چند ماه گذشته منفجر شد.

 افزایش تورم ابتدا توسط فدرال رزرو ایالات متحده و سایر بانک های مرکزی بزرگ جهان به عنوان یک پدیده گذرا توصیف شد و به عنوان یک پدیده موقت در نظر گرفته شد که عمدتاً ناشی از رشد سریع اقتصادها در دوره پس از همه گیری بود که انتظار می رفت در اوایل سال 2022 و پس از آن به اوج خود برسد و شروع به کاهش کند.

 به نظر می رسد که بانک مرکزی برآورد اشتباهی داشته است، زیرا رشد قیمت ها فراتر از همه انتظارات شتاب گرفته است که تحت تأثیر عوامل مختلف بوده و در مجموع تورم را به بالاترین سطح چند دهه ای یا رکوردی سوق داده است، بدون اینکه نشانه ای از رسین به اوج تا کنون وجود داشته باشد.

 بسیاری از اقتصاددانان فکر می کنند که تورم فزاینده یک شبه ظاهر نشد، بلکه نتیجه یک فرآیند بلندمدت بود، که به چاپ هنگفت پولی اشاره دارد که در طول همه‌گیری به اقتصادها تزریق شد تا آنها را سرپا نگه دارد.

نرخ بهره پایین:

 یکی از تعاریف تورم اشاره می کند که گسترش شدید مقداری پول که در اقتصاد در گردش است منجر به تورم بالاتر می شود.

 علاوه بر این، در پی تصمیم جهان غرب مبنی بر کاهش و در نهایت ممنوعیت واردات نفت خام، گاز طبیعی، زغال سنگ و تعدادی دیگر از مواد خام از روسیه، به دلیل جنگ اوکراین باعث واکنش زنجیره‌ای در افزایش قیمت انرژی و کالاها شد.

 تهدیدات مبنی بر اینکه اقتصاد اتحادیه اروپا شدیداً به انرژی روسیه وابسته است و فعالیت آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، ممکن است در صورت توقف واردات از روسیه با عواقب فاجعه آمیزی مواجه شود، این عامل دومینویی را به راه انداخت که بر اقتصادهای غربی سرایت کرد و همچنین باعث بی ثباتی اقتصاد جهانی شد.

 افزایش قابل توجه قیمت های انرژی و مواد خام باعث افزایش قیمت محصولات نهایی شد که به دومین عامل افزایش تورم یعنی تورم بر اساس هزینه کرد کمک کرد، در حالی که افزایش شدید قیمت ها، همراه با اختلالات مداوم عرضه، منجر به کمبود محصولات شد. تورم به علت کشش تقاضا قیمت های آنها را بالاتر برد و به سومین علت رشد قوی قیمت ها بدل شد.

 افزایش شدید قیمت گاز طبیعی از حدود 400 دلار در سال گذشته به بیش از 3000 دلار در ماه مارس که در حال حاضر در حدود 1000 دلار است، با این انتظار که قیمت گاز در زمستان به 3500 دلار در هر هزار متر مکعب افزایش یابد، تهدیدی جدی برای اقتصاد های توسعه یافته نظیر اتحادیه اروپا و بریتانیا است.

 همزمان، قیمت نفت خام پس از کاهش به سطح صفر در طول همه‌گیری، به بالای 100 دلار در هر بشکه رسید، اگرچه عرضه جهانی همچنان ثابت و بدون اختلال است.

 این باعث افزایش قیمت مواد غذایی، برق و بسیاری از اقلام ضروری دیگر شد که به افزایش شدید هزینه های زندگی کمک کرد و بر خانوارها و مشاغل فشار بیشتری وارد کرد.

تورم فعلی در ایالات متحده %8.3 است، درست کمی کمتر از بالاترین سطح 40 سال گذشته (%8.5)، که در ماه مارس به ثبت رسیده است، و این امیدواری را ایجاد می کند که تورم در ایالات متحده ممکن است به اوج خود رسیده باشد، با این حال، اقتصاددانان به این موضوع چندان خوشبین نیستند. تورم Core که به دقت توسط بانک مرکزی ایالات متحده نظارت می شود و به عنوان معیاری برای سنجش تورم واقعی استفاده می شود، در ماه گذشته افزایش یافت و این انتظارات را افزایش داد که فدرال رزرو ممکن است در نشست سیاست بعدی در ژوئن رویکرد تهاجمی تری را انتخاب کند.

 بانک مرکزی ایالات متحده در حال حاضر دو بار نرخ بهره را افزایش داده است که با افزایش 0.25 درصدی در ماه مارس و 0.5 درصدی در ماه مه آغاز شد و در ماه‌های آینده از افزایش چندگانه نرخ بهره به میزان 0.5 درصد خبر داد که تعهد آنها به بازگرداندن ثبات قیمت‌ها را تأیید کرد، در حالی که رئیس جمهور بایدن نیز گفت که مبارزه با تورم بالا اولویت اصلی او در داخل کشور خواهد بود.

 گرانی در بریتانیای کبیر در آوریل به 9 درصد رسید که بالاترین میزان در چهار دهه اخیر است که عمدتاً ناشی از افزایش شدید قیمت انرژی است.

 تورم بریتانیا که در حال حاضر بالاترین نرخ تورم در پنج اقتصاد بزرگ اروپا و همچنین در G7 است، به هزینه های بالای زندگی که از سال 1950 در عمیق ترین بحران قرار دارد، آسیب بیشتری وارد می کند.

 تورم فزاینده، خانوارها و اقتصاد بریتانیا را تحت فشار فزاینده‌ای قرار می‌دهد، با کمک فعلی دولت، که تاکنون برای بهبود قابل توجه وضعیت کافی نیست.

 چشم انداز همچنان بدبینانه است، زیرا بانک مرکزی انگلیس رسیدن تورم به 10 درصد را پیش بینی کرده بود، در حالی که اقتصاددانان خطر افزایش بیشتر در بدتر شدن وضعیت ژئوپلیتیکی و اقتصادی فعلی را افزایش می دهند.

 بانک مرکزی از دسامبر تاکنون چهار بار نرخ بهره را افزایش داده است که این سریعترین افزایش نرخ در 25 سال گذشته بوده و نرخ بهره معیار خود را به 1 درصد رسانده است که بالاترین میزان از سال 2009 است. .

 تورم اتحادیه اروپا در ماه گذشته به رکورد 7.5 درصد رسید که با افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی افزایش یافت و سیاستگذاران را بر آن داشت تا سریعتر عمل کنند.

 بانک مرکزی اروپا گفت که احتمالاً در ماه جولای به خرید اوراق قرضه خود پایان خواهد داد و نشان داد که ممکن است در سه ماهه سوم شروع به افزایش نرخ بهره کند، زیرا بانک مرکزی اروپا همچنان نرخ صفر را حفظ کرده است.

 اقتصاددانان انتظار 3 تا 4 افزایش نرخ در سال جاری را دارند و امیدوارند که تشدید سیاست ها تورم سهمگینی را که در حال حاضر تقریباً چهار برابر بیشتر از هدف بانک مرکزی است، تحت کنترل درآورد.

 بدتر شدن وضعیت اقتصادی به دلیل افزایش شدید تورم، تهدیدی قوی است که بسیاری از اقتصادهای توسعه یافته ممکن است در ماه‌های آینده به سمت رکود بروند، زیرا اکثر بانک‌های مرکزی پیش‌بینی‌های رشد خود را برای بقیه سال 2022 و اوایل سال 2023 کاهش داده‌اند.