راساتریدینگ

اخبار و تحلیل بازار فارکس و طلا

اردوغان: ترکیه تا زمانی که تهدید وجود دارد، عملیات سوریه را برنامه ریزی می کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید طرح کشورش برای حمله نظامی جدید به سوریه تا زمانی که نگرانی‌های امنیتی این کشور برطرف نشود، در دستور کار باقی خواهد ماند.

اردوغان که اوایل سال جاری اعلام کرد

اردوغان که اوایل سال جاری اعلام کرد ترکیه حمله جدیدی را در شمال شرق سوریه علیه یگان‌های مدافع خلق کرد (YPG) آغاز خواهد کرد، روز سه‌شنبه با همتایان روسی و ایرانی خود در تهران درباره سوریه گفتگو کرد.در طول این گفتگوها، او به دنبال حمایت از عملیات جدید ترکیه علیه YPG بود.

اردوغان اواخر روز سه‌شنبه در جریان پرواز برگشت خود

اردوغان اواخر روز سه‌شنبه در جریان پرواز برگشت خود با خبرنگاران گفت که سه کشور علیرغم داشتن دیدگاه‌های متفاوت در مورد برخی مسائل مرتبط با سوریه در تلاش‌های ضد تروریسم متحد هستند و معتقد است که هر سه در مورد YPG یکسان فکر می‌کنند.

رسانه های ترکیه اظهارات اردوغان را روز چهارشنبه منتشر کردند.

رسانه های ترکیه اظهارات اردوغان را روز چهارشنبه منتشر کردند.آنکارا YPG را یک سازمان «تروریستی» و به‌عنوان امتداد حزب غیرقانونی کارگران کردستان (PKK) می‌داند. مدت‌هاست که این کشور روشن کرده است که می‌خواهد YPG را از منطقه مرزی پاکسازی کند.پ.ک.ک چندین دهه مبارزات مسلحانه را برای یک کشور مستقل کردی به راه انداخته است. ده ها هزار نفر در نتیجه درگیری ها کشته شده اند.اردوغان YPG، متحد کلیدی آمریکا در مبارزه با داعش (داعش) در سوریه را متهم کرد که بنزین سوریه را برای فروش آن به دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه تخلیه می‌کند.

وی همچنین گفت که ایالات متحده باید از شرق رود فرات عقب نشینی کند و حمایت خود از گروه های “تروریستی” را متوقف کند.آمریکا اکنون باید شرق فرات را ترک کند. به نقل از خبرگزاری دولتی آنادولو، اردوغان با اشاره به مذاکرات سه جانبه ای که در سال 2017 توسط ترکیه، روسیه و ایران برای پیگیری راه حل سیاسی برای درگیری سوریه آغاز شد، گفت: این یک نتیجه از روند آستانه است.اردوغان به خبرنگاران گفت: «ترکیه نیز انتظار این را دارد زیرا این آمریکاست که به گروه‌های تروریستی در آنجا امکانات می‌دهد».وی افزود: «شما می بینید که کارکنان [نظامی] آمریکایی در آنجا اعضای سازمان تروریستی [YPG/PKK] را آموزش می دهند. در این آموزش پرچم رژیم را در آنجا به اهتزاز در می آورند. چرا؟”وی گفت: «وظیفه آنها انجام یک اقدام تروریستی علیه سربازان ترکیه در آنجا است. اینجا هم فکر می کنند با اهتزاز پرچم رژیم در آنجا ارتش ترکیه را فریب می دهند. ما فریب نخواهیم خورد.»*حملات قبلی*در سال 2019، ترکیه آنچه را که «عملیات چشمه صلح» نامید، یک عملیات نظامی فرامرزی در شمال سوریه علیه YPG آغاز کرد. این سومین عملیات نظامی در سه سال گذشته بود که جنگجویان کرد سوری را هدف قرار داد.هدف آن ایجاد یک “منطقه امن” به طول 32 کیلومتر (20 مایل) در شمال شرق سوریه برای میزبانی از پناهندگان سوری بود. علاوه بر آن، ترکیه امیدوار بود که حائلی ایجاد کند تا مبارزان کرد را به فراتر از منطقه سوق دهد.پس از 10 روز درگیری، توافقی حاصل شد که در آن توافق شد YPG نیروهای خود را 30 کیلومتر از مرز خارج کند. ترکیه این عملیات را به عنوان یک پیروزی دیپلماتیک و نظامی فروخت و با روسیه برای اجرای گشت های مشترک در این منطقه به توافق رسید.اردوغان در نشست روز سه شنبه گفت ترکیه خواهان کمک بیشتر از ایران و روسیه است. دو متحد سوری قبلاً نسبت به چنین عملیاتی هشدار داده بودند و در عوض خواستار راه حل دیپلماتیک در سوریه شده بودند.ایران و روسیه نیز روز سه‌شنبه مخالفت خود را با مداخله خارجی و سرقت نفت و منابع سوریه اعلام کردند، انتقادی که متوجه آمریکا شد.در بیانیه ای مشترک، سه کشور «تصمیم خود را برای ادامه همکاری برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال و مظاهر ابراز کردند». آنها همچنین اعلام کردند که دور بعدی مذاکرات آستانه قبل از پایان سال در روسیه برگزار خواهد شد.در همین حال، پناهندگان سوری در ترکیه نسبت به طرح ترکیه که در ماه مه برای بازگرداندن حدود یک میلیون سوری به مناطق تحت کنترل امنیتی ترکیه در شمال سوریه اعلام شد، ابراز نگرانی کردند.آنها می گویند که این منطقه هنوز یک منطقه جنگی به شدت نظامی است و آنها نگران بازگشت هستند.میلیون‌ها نفر در منطقه شمال شرق سوریه زندگی می‌کنند، از جمله صدها هزار آواره داخلی سوری که از حملات تحت رهبری دولت در دیگر مناطق این کشور گریخته‌اند.این کشور جنگ زده نه تنها از پیامدهای درگیری طولانی مدت بلکه از یک بحران شدید اقتصادی نیز رنج می برد. بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از 90 درصد مردم زیر خط فقر زندگی می کنند.